تخفیف ۵۰ درصد دوره های خودآموز سازدهنی تا دوشنبه ۴ تیر

ساز دهنی های ارزان قیمت برای شروع

  • 1 شهریور 1401
انتخاب ساز دهنی

حتما شما هم این احساس رو تجربه کردید که به سازی علاقه مند شدید ولی دقیقا نمیدونستید که اگر اون ساز رو تهیه کنید و آموزش رو شروع کنید، آیا اون ساز رو ادامه میدید یا نه؟ 

بخاطر همین موضوع، تصمیم میگیرید که هزینه ی زیادی برای اون ساز انجام ندید و یک ساز ارزان قیمت و در عین حال استاندارد تهیه کنید تا خودتون رو برای شروع نوازندگی اون ساز محک بزنید و اگر دیدید به اون ساز علاقه مند هستید، در آینده یه ساز با کیفیت تر تهیه کنید و نوازندگی رو به صورت حرفه ای دنبال کنید.

اگه شما هم دقیقا شرایط بالا رو در مورد شروع ساز دهنی تجربه کردید، پس تا آخر این مطلب با من همراه باشید.

 

چرا ساز دهنی ارزان قیمت؟

به چند دلیل افراد به سراغ ساز های ارزان قیمت برای شروع آموزش سازدهنی میرن.

اولین دلیل محدود بودن بودجه برای تهیه ساز هست. خیلی از افراد از صمیم قلب و با اشتیاق بالا، قصد شروع یک ساز رو دارن اما بعد که از قیمت های اون ساز مطلع میشن به طور کل بیخیال دل و علاقشون میشن، در این مواقع سازدهنی های ارزان قیمت ولی استاندارد به کمک میان.

دومین دلیل این هست که افراد در حال جمع کردن پول برای خرید یک هارمونیکا ی با کیفیت تر هستن، اما بدلیل تورم سرسام آور، روز به روز از آرزوی خرید اون سازدهنی دورتر میشن. پس بدلیل اینکه این انگیزه به طور کل از بین نره، بهتر هست که با یه ساز دهنی ارزان تر کارشون رو هر چه زودتر شروع کنن.

سومین دلیل هم قطعا این هست که بعضی از افراد مطمئن نیستن که آیا سازدهنی ساز مناسبی واسشون هست یا نه، پس تصمیم میگیرن یه با یه ساز ارزون کارشون رو شروع کنن تا ببینن در آینده از عهده این ساز بر میان یا نه؟

 

آیا کیفیت ساز دهنی های ارزان قیمت خوبه؟

در ابتدای کار باید بگم همه ی ساز ها خیر.

برند های متفرقه ی چینی بسیاری در بازار موجود هستن که هیچ بویی از یک ساز دهنی استاندارد نبردن و با خرید این ساز ها عملا پولتون رو دور میریزید. 

برند های Golden Cup , Qi Mei و Swan از جمله این برند های بی کیفیت هستن که البته برند های Qi Mei و Swan در مدل های 12 سوراخ، اگر تنها گزینه ی شما برای شروع هستند و به طور مثال این ساز ها رو بدون آگاهی از قبل خریداری کردید یا اینکه بصورت هدیه از کسی دریافت کردید، میتونن تا چند جلسه ی اول شما رو همراهی کنن ولی حتما باید بعد از حداکثر 2 ماه یک ساز با کیفیت و استاندارد تهیه کنید.

در عکس زیر چندتا از این ساز های غیر استاندارد و بی کیفیت رو میتونید ببینید.

ساز دهنی های غیر استاندارد بازار

 

برند ایستاپ، سازدهنی ارزان اما با کیفیت

خب حالا رسیدیم به برند ایستاپ که یک برند چینی هست و چند سالیه که داره ساز دهنی های بسیار با کیفیتی در هر دو بازه ی قیمتی ارزان قیمت و میان رده تولید میکنه. برای شروع آموزش سازدهنی یکی از بهترین گزینه ها هست.

اینجا قصد دارم 2 عدد از ساز دهنی های کم قیمت اما با کیفیتِ این برند چینی رو بهتون معرفی کنم که گزینه های بسیار خوبی هستند برای شروع و ادامه دادن آموزش تا 1 الی 2 سال ابتدای راهِ نوازندگی.

 

ایستاپ Forerunner

این ساز دهنی در حال حاضر (سال 1401) ارزانترین هارمونیکا کروماتیکِ استانداردِ بازار هست. این سازدهنی یک ساز 12 سوراخه محسوب میشه و تمام حداقل های یک سازِ استاندارد رو دارا هست.

نام اصلی این سازدهنی ایستاپ T1248 NV هست ولی بنام ایستاپ فوررانر شناخته میشه.

تمام اجزا و متریال بکار برده شده در این ساز و همچنین نوع طراحی این ساز دهنی، کاملا حسِ یک ساز استاندارد و حرفه ای رو به یک نوازنده ی هارمونیکا منتقل میکنه.

این ساز فاقد قطعه ای بنام Windsaver که معمولا در سازدهنی های کروماتیک قرار داره، هست.

اسلاید (کلید کنار سازدهنی کروماتیک) بسیار نرمی داره و برای اجرای قطعات نیمه سرعتی هم مناسب هست. همچنین نشتی هوای این ساز نسبت به قیمتش قابل قبول هست و میشه ی نوازندگی راحت و بی دردسر رو باهاش تجربه کرد.

عکس این ساز رو در زیر میتونید مشاهده کنید و تست صدای این ساز رو هم میتونید در ویدیویی که بالای همین صفحه قرار دادم، روی یک آهنگ ایرانی و یک آهنگ غربی بشنوید.

در عکس های زیر، ساز دهنی ایستاپ فوررانر رو از جهات مختلف مشاهده کنید.

سازدهنی ایستاپ فورانر نمای بالا

قسمت دهانی ساز دهنی ایستاپ فوررانر

نمای جلو سازدهنی ایستاپ فوررانر

 

 

ایستاپ King Dream

دیگر سازِ شرکت ایستاپ که گزینه ی بسیار مناسبی برای شروع آموزش ساز دهنی و ادامه دادن آموزش تا 1 الی 2 سال آینده هست، سازی نیست جز ایستاپ Kingdream. البته اسم اصلی این ساز ایستاپ T 1248-K هست ولی این سازدهنی به کینگ دریم (King Dream) در بازار مشهوره.

تا قبل از رونمایی از مدل فوررانر Forerunner (سازی که بالای همین مطلب بهش اشاره کردیم) این ساز یعنی ایستاپ کینگ دریم بهترین گزینه برای شروع آموزش سازدهنی بود.

در حال حاضر هم این ساز، پرفروش ترین سازدهنی برای شروع کار هست.

در تمام سازهای دنیا، بعضی از مدل ها سازهای مشهوری برای شروع آموزش محسوب میشن مثل گیتار یاماها C70 یا ویولن های TF. سازدهنی ایستاپ کینگ دریم هم دقیقا چنین نقشی رو در دنیای هارمونیکا بازی میکنه. 

این سازدهنی هم یک ساز کروماتیک 12 سوراخ محسوب میشه و نسبت به مدل فوررانر نشتی هوای کمتری داره و همچنین از اسلاید نرم تری برخورداره که میشه قطعاتی با سرعت بالا تر هم روی این ساز اجرا کرد و از این جهت مقداری حرفه ای تر محسوب میشه. 

به طور معمول، سازدهنی ایستاپ کینگ دریم حدود 1 میلیون تومان از ایستاپ فوررانر گرونتر هست.

تصاویر زیر، ساز دهنی ایستاپ کینگ دریم رو از جهات مختلف نشون میده.

نمای بالای سازدهنی ایستاپ کینگ دریم

قسمت دهانی ساز دهنی اسیت کینگ دریم

نمای جلو ساز دهنی ایستاپ کینگ دریم

دیدگاه خود را بنویسید :