با خرید سازدهنی، یک پکیج آموزشی هدیه میگیرید

تمرینات ویژه برای تقویت اکتاو اول ساز دهنی

  • 16 شهریور 1401
روش های تمرین صحیح ساز دهنی

مطمئنا تمام نوازنده های ساز دهنی در دنیا، در اوایل مسیر آموزش این ساز، با چالش های متعددی برای به صدا در آوردن نت های اکتاو اولِ سازدهنی یا همان اکتاو بم (سوراخ های 1 تا 4 سازدهنی) دست و پنجه نرم کردن.

تا آخر این مطلب با من همراه باش تا علت این موضوع رو با هم بررسی کنیم و چند عدد تمرین کاربردی رو با هم اجرا کنیم تا تو هم بتونی اکتاو اول هارمونیکا رو به خوبی اجرا کنی.

 

اکتاو اول سازدهنی، سدِ بزرگ!

شاید باورش سخت باشه ولی خیلی از نوازنده های آماتورِ سازدهنی در این مرحله از نوازندگی (یعنی اجرای نت های اکتاوِ بم) ساز رو میبوسن و برای همیشه میذارن کنار.

اما باید در نظر داشته باشید که این موضوع، فقط یکی از چالش هایی هست که تو مسیر نوازندگی بهش بر میخورید، پس ازتون میخوام جا نزنید و انگیزتون رو از دست ندید. عوضش سعی کنید علت این مشکل رو کامل متوجه بشین و در جهت برطرف کردنش با تمرین اصولی قدم بردارید.

باید بهتون بگم که اکتاوِ اولِ سازدهنی کروماتیک، قلب تپنده ی این ساز به حساب میاد و اگر نتونین به خوبی صداش رو در بیارین، عملا انگار هیچ کار خاصی نکردین!

 

دلیل سخت بودن اکتاو اول ساز دهنی

اگر ما درپوش بالاییِ سازدهنی رو جدا کنیم، با همچنین صحنه ای مواجه میشیم (عکس زیر)

همونجور که مشاهده میکنید در ساختمان هارمونیکا ، تیغه های در ناحیه ی اکتاو اول از طول و ضخامت بیشتری برخوردارن. پس ما برای به ارتعاش در آوردن این تیغه ها به اعمال نیروی بیشتری احتیاج داریم.

این نیرو چیزی نیست جز دمش و مکش کردن ما در ساز و اعمال نیرو توسط تغییراتِ شدتِ هوا. پس قاعدتا ما احتیاج داریم که در این ناحیه با قدرت بیشتری در ساز دمش و مکش کنیم تا بتونیم اون تیغه ی مورد نظر رو وادار به ارتعاش کنیم.

اکثر نوازنده های مبتدی، فکر میکنن این نیرو رو باید با ایجاد تنش و انقباض در ناحیه ی فک، لب ها، لپ و گردن ایجاد کنن در صورتی که کاملا برعکس این موضوع صحت داره. این مورد، یکی از پرتکرار ترین اشتباهات نوازندگی هارمونیکا محسوب میشه.

یعنی شما باید تمام این تنش و فشار رو از روی این نواحی بردارید و به آرامی در ساز شروع به دمش و مکش کنید.

 

تمرینات اکتاو اول هارمونیکا

یکی از چالش برانگیز ترین قدم ها در آموزش سازدهنی، اجرای تمیز و خوش صدای نت های اکتاو اول این ساز مثل سوراخ 2 یا 1 مکش هست.

برای انجام تمرینات مرتبط با اکتاو اول ساز دهنی، باید صبر داشته باشید و از اصول تبعیت کنید تا بتونید بعد از گذشت مدتی، صدای این ناحیه از ساز رو به خوبی در بیارین.

پس همین الان فایل زیر رو دانلود کن و بر اساس اصولی که تو ویدیوی بالای صفحه توضیح دادم، اکتاو بم رو تمرین کن و به زودی شاهد تغییرات خیلی خوبی تو صدای این ناحیه از سازت باش.

 

 

میتونید تمرینی که تو این ویدیو آموزشی معرفی کردم رو از اینجا دانلود کنید

تقویت اکتاو بم ساز دهنی

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید :